Hallitus ja valiokunnat

Energiateollisuus ry on vuonna 2004 perustettu energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen järjestö. Päästösvaltaa käyttävät järjestön varsinaiset jäsenet kaksi kertaa vuodessa järjestettävässä liittokokouksessa ja sen asioita hoitavat hallitus ja toimitusjohtaja. 

Kuva1ET:n toimielinrakenne

Järjestöön kuuluu yli 260 jäsentä ja yli 70 yhteistoimintajäsentä.

Energiateollisuus ry: hallitus nimitetään syyskokouksessa ja valinnassa otetaan huomioon jäsenkentän tasapuolinen edustus.

Hallitus 11/2017 - 10/2018

Valittu 16.11.2017

Puheenjohtaja
    • Pekka Lundmark, Fortum Oyj 
Varapuheenjohtajat
    • Jussi Laitinen, Tampereen Sähkölaitos Oy
    • Aku Pyymäki, Kymenlaakson Sähkö Oy

Hallituksen muut jäsenet
    • Esko Ainasoja, Oulun Energia Urakointi Oy
    • Roger Holm, Herrfors Oy Ab

    • Heikki Hukkanen, Tornionlaakson Sähkö Oy
    • Pertti Laukkanen, Vantaan Energia Oy
    • Elina Kivioja, Vattenfall Oy

    • Pekka Lehtonen, Kangasalan Lämpö Oy
    • Marko Nylund, Pohjolan Voima Oyj
    • Jukka Ruusunen, Fingrid Oyj
    • Eero Seesvaara, Lahti Energia Oy
    • Pekka Vihervuori, Paimion Lämpökeskus Oy
    • Patrick Wackström, Porvoon Energia Oy – Borgå Energi Ab 
Valiokunnat 2018
Työelämä
    • Tiina Aho, Turku Energia Oy, pj
    • Päivi Urkola, Fortum Oyj, vpj
    • Janne Huotari, Enerke Oy
    • Taisto Lehonmaa, Suomen Energia Urakointi Oy
    • Esa Koivula, Keuruun Sähkö Oy
    • Tiina Miettinen, Fingrid Oyj
    • Anne Salo-oja, Kemin Energia Oy
    • Mervi Suorsa, Vantaan Energia Oy
    • Soili Vaimala, Teollisuuden Voima Oyj
Tuotanto
    • Simon-Erik Ollus, Fortum Oyj, pj
    • Timo Jokinen, Inergia Oy, vpj
    • Heikki Hapuli, Helen Oy
    • Riitta Larnimaa, Pohjolan Voima Oyj
    • Erkki Karppanen, Etelä-Savon Energia Oy
    • Timo Karstinen, Mäntän Kaukolämpö ja Vesihuolto Oy
    • Anders Renvall, Kymppivoima Oy
    • Pertti Vanhala, Oulun Energia Oy
    • Rami Vuola, EPV Energia Oy
Markkinat
    • Johanna Haverinen, Keravan Energia Oy, pj
    • Reijo Kolehmainen, Lappeenrannan Energia Oy, vpj
    • Päivi Alaoja, Energiapolar Oy
    • Marko Haapala, Rauman Energia Oy
    • Kyösti Jääskeläinen, KSS Energia Oy
    • Juha Keski-Karhu, Savon Voima Oyj
    • Marko Riipinen, Helen Oy
    • Jukka Toivonen, Fortum Oyj
    • Pertti Sipola, Wiitaseudun Energia Oy
Verkot
    • Arto Pajunen, Järvi-Suomen Energia Oy, pj
    • Riikka Hirvisalo-oja, Caruna Oy, vpj
    • Marko Haaranen, Rovakaira Oy
    • Jussi Jyrinsalo, Fingrid Oyj
    • Jarmo Kurikka, Nurmijärven Sähkö Oy
    • Arto Nieminen, Elvera Oy
    • Ville Sihvola, Elenia Oy
    • Kari Väänänen, Kuopion Sähköverkko Oy
    • Pekka Ohrankämmen, Pori Energia Sähköverkot Oy
Ohjausryhmät
Edunvalvonnan ohjausryhmä
    • Riitta Larnimaa, Pohjolan Voima Oyj, pj                           
    • Mikko Rintamäki, Kokkolan Energia Oy, vpj    
    • Tuure Aho, Elvera Oy                                    
    • Markus Hassinen, Vapo Oy  
    • Riikka Hirvisalo-Oja, Caruna Oy                                        
    • Toivo Hurme, Paikallisvoima ry                    
    • Tuomo Kantola, Jyväskylän Energia Oy        
    • Hannu Linna, Vaasan Sähkö Oy                          
    • Merja Paavola, Fortum Oyj                                              
    • Maiju Westergren, Helen Oy                                             
Jäsenpalvelut-ohjausryhmä
    • Olli-Pekka Marttila, Köyliön-Säkylän Sähkö Oy, pj             
    • Petri Viinikainen, Kurikan Kaukolämpö Oy, vpj                  
    • Maarit Herranen, Äänekosken Energia Oy
    • Timo Honkanen, Turku Energia Oy     
    •  Jarmo Karjalainen, Helen Oy               
    • Eliisa Säntti, Kuopion Energia Oy                      
    • Antero Vehkala, Pohjolan Werkonrakennus Oy   
    • Tuomo Vilkkilä, Saarijärven Kaukolämpö Oy                                                                  
    • Jan Wikström, Adato Energia Oy
Palveluntuotantotoimialaryhmä
    • Antti Jukarainen, HeadPower Oy, pj     
    • Veera Höglund, Infratek Finland Oy, vpj                          
    • Esko Ainasoja, Oulun Energia Urakointi Oy, hallitus   
    • Kalle Hammar, Rejlers Oy                                     
    • Jouko Hokkanen, KSS Rakennus Oy    
    • Jari Lappalainen, Pori Energia Oy, Tekninen palvelu 
    • Jussi Lehtonen, Caverion Suomi Oy Industrial Solutions
    • Martti Mäkiranta, Exsane Oy                              
    • Arto Nieminen, Elvera Oy