Hallitus ja valiokunnat

Energiateollisuus ry on vuonna 2004 perustettu energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen järjestö. Päästösvaltaa käyttävät järjestön varsinaiset jäsenet kaksi kertaa vuodessa järjestettävässä liittokokouksessa ja sen asioita hoitavat hallitus ja toimitusjohtaja. 

Kuva1
ET:n toimielinrakenne


Järjestöön kuuluu yli 260 jäsentä ja yli 70 yhteistoimintajäsentä.

Energiateollisuus ry: hallitus nimitetään syyskokouksessa ja valinnassa otetaan huomioon jäsenkentän tasapuolinen edustus.

Hallitus 11/2016 - 11/2017

Valittu 17.11.2016

Puheenjohtaja
    • Pekka Lundmark, Fortum Oyj 
Varapuheenjohtajat
    • Tapio Jalonen, Rovakaira Oy
    • Hannu Linna, Vaasan Sähkö Oy
Hallituksen muut jäsenet
    • Esko Ainasoja, Oulun Energia Urakointi Oy
    • Harri Ijäs, Loimaan Kaukolämpö Oy
    • Pertti Laukkanen, Vantaan Energia Oy
    • Pekka Lehtonen, Kangasalan Lämpö Oy
    • Tapani Liuhala, Elenia Oy
    • Marko Nylund, Pohjolan Voima Oy
    • Aku Pyymäki, Kymenlaakson Sähkö Oy
    • Jukka Ruusunen, Fingrid Oyj
    • Eero Seesvaara, Lahti Energia Oy
    • Seppo Tupeli, Herrfors Nät-Verkko Oy Ab
    • Patrick Wackström, Porvoon Energia Oy – Borgå Energi Ab 
Valiokunnat 2017
Työelämä
    • Tiina Aho, Turku Energia Oy, pj
    • Päivi Urkola, Fortum Oyj, vpj
    • Mervi Suorsa, Vantaan Energia Oy
    • Janne Huotari, Enerke Oy
    • Taisto Lehonmaa, Suomen Energia Urakointi Oy
    • Esa Koivula, Keuruun Sähkö Oy
    • Anne Salo-oja, Kemin Energia Oy
    • Soili Vaimala, Teollisuuden Voima Oyj
    • Tiina Miettinen, Fingrid Oyj
Tuotanto
    • Simon-Erik Ollus, Fortum Oyj, pj
    • Pekka Vihervuori, Paimion Lämpökeskus Oy
    • Anders Renvall, Kymppivoima Oy
    • Akke Kuusela, Suomen Voima Oy
    • Riitta Larnimaa, Pohjolan Voima Oy
    • Heikki Hapuli, Helen Oy
    • Erik Mälkki, Vattenfal Oy
    • Pertti Vanhala, Oulun Energia Oy
    • Timo Jokinen, Inergia Oy
Markkinat
    • Petri Paajanen, Vatajankosken Sähkö Oy, pj
    • Jussi Laitinen, Tampereen Sähkölaitos Oy, vpj
    • Pertti Sipola, Wiitaseudun Energia Oy
    • Juha Keski-Karhu, Savon Voima Oyj
    • Johanna Haverinen, Keravan Energia Oy

    • Päivi Alaoja, Energiapolar Oy
    • Jukka Toivonen, Fortum Oyj
    • Marko Riipinen, Helen Oy
    • Reijo Kolehmainen, Lappeenrannan Energia Oy
Verkot
    • Arto Pajunen, Järvi-Suomen Energia Oy, pj
    • Riikka Hirvisalo-oja, Caruna Oy, vpj
    • Jarmo Kurikka, Nurmijärven Sähkö Oy
    • Jarkko  Kaisanlahti, Tunturiverkot Oy
    • Kari Väänänen, Kuopion Sähköverkko Oy
    • Jussi Jyrinsalo, Fingrid Oyj
    • Arto Nieminen, Elvera Oy
Ohjausryhmät
Edunvalvonnan ohjausryhmä
    • Riitta Larnimaa, Pohjolan Voima Oy, pj                           
    • Mikko Rintamäki, Kokkolan Energia Oy, vpj    
    • Toivo Hurme, Paikallisvoima ry                                         
    • Markus Hassinen, Vapo Oy                                              
    • Tuure Aho, Elvera Oy                   
    • Tuomo Kantola, Jyväskylän Energia Oy                              
    • Merja Paavola, Fortum Oyj                                              
    • Maiju Westergren, Helen Oy                                             
    • Jorma Myllymäki, Elenia Oy                                             
    • Riikka Hirvisalo-Oja, Caruna Oy 
Jäsenpalvelut-ohjausryhmä
    • Olli-Pekka Marttila, Köyliön-Säkylän Sähkö Oy, pj             
    • Petri Viinikainen, Kurikan Kaukolämpö Oy, vpj                  
    • Marko Haapala, Rauman Energia Oy                                 
    • Tuomo Vilkkilä, Saarijärven Kaukolämpö Oy                       
    • Antero Vehkala, Pohjolan Werkonrakennus Oy   
    • Jarmo Karjalainen, Helen Oy                                            
    • Timo Honkanen, Turku Energia Oy                   
    • Eliisa Säntti, Kuopion Energia Oy                     
    • Jan Wikström, Adato Energia Oy
Palveluntuotantotoimialaryhmä
    • Sami Massinen, Vertek Oy, pj     
    • Veera Höglund, Infratek Finland Oy, vpj                          
    • Esko Ainasoja, Oulun Energia Urakointi Oy, hallitus                                        
    • Jouko Hokkanen, KSS Rakennus Oy    
    • Martti Mäkiranta, Exsane Oy                              
    • Arto Nieminen, Elvera Oy             
    • Jussi Lehtonen, Caverion Suomi Oy Industrial Solutions
    • Jari Lappalainen, Pori Energia Oy, Tekninen palvelu              
    • Kalle Hammar, Rejlers Oy